სამოდელო გაკვეთილის გეგმა #1
მასწავლებლის
სახელი გვარი: ელენე ჯელაძე
საგანი: ბუნებისმეტყველება
სწავლების საფეხური/კლასი:
მე-2 კლასი
გაკვეთილის თემა:
წყალი ბუნებაში, გავუფრთხილდეთ წყალს.
გაკვეთილის ტიპი:
გამჭოლი კომპეტენციის განვითარება
Ø ეკოლოგიური წიგნიერება (გარემოსადმი
ჯანსაღი დამოკიდებულების ჩამოყალიბება, გააცნობიეროს პირადი პასუხისმგებლობა, შეძლოს
მონაწილეობა მის დაცვასა და აღდგენაში.
Ø ციფრული წიგნიერება (ქსელური ძიების
უნარი)
Ø სოციალური და სამოქალაქო კომპეტენცია
(კონსტრუქციული თნამშრომლობა, კრიტიკული და შემოქმედებითი აზროვნება, პრობლემის მოგვარება)
გაკვეთილის მიზანი:
·
შეძლონ ვიდეოგაკვეთილში არსებული პრობლემის დანახვა და დასმულ კითხვებზე
მსჯელობა;
·
21- საუკუნის ყველაზე დიდ პრობლემაზე წყლის დაბინძურების
შედეგებზე და უმიზნოდ ხარჯვის შედეგებზე დაფიქრება და მსჯელობა.
·
შექმნან რესურსი რომელიც მათ თანატოლებსაც დაეხმარებათ
ცოდნის მიღებაში.
N
|
აქტივობის აღწერა
|
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო რესურსები
|
დრო (წთ)
|
1
|
აქტივობა 1.
საორგანიზაციო საკითხები
გაკვეთილის მიზნისა და შეფასების პრინციპების გაცნობა.
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეთა მობილიზება გაკვეთილისთვის. მათთვის სწავლების ხელშემწყობი გარემოს უზრუნველყოფა, რომელიც უკავშირდება საგაკვეთილო მოტივაციის ზრდას.
აღწერა: მასწავლებელი მოსწავლეებს აცნობს გაკვეთილის თემას, მიზანს. ესაუბრება რა მეთოდებსა და რესურსებს გამოიყენებს მიზნის მისაღწევად; რა შედეგს ელის გაკვეთილის ბოლოს; მოსწავლის შეფასების რუბრიკებს და შეფასების ფორმებს. უხსნის რომ გაკვეთილის მიდინარეობს პროცესში ერთობლივად ჩაინიშნავენ იმ დასკვნებს რასაც გაკვეთილის მსვლელობისას გააკეთებენ გამოფენენ სკოლის დერეფანში რათა გაეცნონ მათი თანატოლებიც.
|
ვერბალური მეთოდი
|
საერთო საკლასო
|
3 წ
|
|
2
|
აქტივობა 2.
პროვოცირება / თამაში
აქტივობის მიზანი: წინასაგაკვეთილო
განწყობის
შექმნა
, იგი უკავშირდება მოტივაციის ზრდას და საგაკვეთილო მზაობას. ასევე ლოგიკური კავშირის დამყარებას განვლილ მასალასთან.
აღწერა: თამაში- ტყუილი თუ მართალი. მასწავლებელს განვლილი მასალიდან კონკრეტული თემის ირგვლივ მომზადებული აქვს კითხვები და მოსწავლეებმა უნდა ამოიცნონ ტყუილაია თუ მართალი.
|
კითხვა-პასუხის მეთოდი.
|
საერთო საკლასო
|
მომზადებული კითხვები.
|
5 წ
|
3
|
აქტივობა 3.
წინა გაკვეთილზე კლასის მართვის პროგრამაში გაგზავნილი მასწავლებლის მიერ Movie
maker-ში მომზადებული ვიდეოგაკვეთილი ,, გავუფრთხილდეთ წყალს,,
რა გავიგეთ რაზე იყო საუბარი, რა პრობლემა დავინახეთ. რა უნდა გავითვალისწინოთ მომავალში. მოსწავლეები გამოხატავენ თავის დამოკიდებულებას და შევავსებთ კორნელის გრაფას.
აქტივობის მიზანი: ინფორმაციულ საკომუნიკაცო ტექნოლოგიების ჩრთულობა საგაკვეთილო პროცესში
ანალიზის, მსჯელობის და დასკვნების გამოტანის უნარის განვითარება.
აღწერა: როგორც ვიცით გაკვეთილის ახსნა მოხდა ვიდეოგაკვეთილის მეშვეობით, თანამედროვე მეთოდის გამოყენებით კერძოდ, შებრუნებული საკლასო ოთახი. მასწავლებელი
აკვირდება
მოსწავლეებს,
ამოწმებს
მათ
ცოდნას
და
სხვადასხვა
გრაფიკული
მაორგანიზებლებით და აკეთებს დასკვნებს; რა გაიგეს მოსწავლებმა, რა დარჩათ ბუნდოვანი და რა კითხვები გაუჩნდათ ვიდეოგაკვეთილის ნახვის შემდეგ.
|
ელექტრონული სწავლების მეთოდი.
|
საერთო საკლასო
|
ფორმატზე მომზადეული ვიდეოგაკვეთილის ბოლოს დასმული სამსჯელო კითხვები. დაფაზე გაკრული კორნელის გრაფა.
|
15 წ
|
4
|
აქტივობა 4.
მასწავლებლის
მიერ
შეთვაზებულ
ლექსზე
მსჯელობა.
აქტივობის მიზანი: ამოიცნოს მოსწავლემ ლექსში არსებული მთავარი პრობლემა და გააკეთოს ლოგიკური დასკვნები. იმსჯელოს და განუვითარდეს ეკოლოგიური ცნობიერება.
აღწერა: მასწავლებელი მოსწავლეებთან იწყებს საუბარს წყლის შესახებ. იგი აღნიშნავს, რომ დედამიწის უდიდესი ნაწილი წყალს უჭირავს, მაგრამ მიუხედავად ამისა, რატომ უნდა გვეშინოდეს წყლის გამოლევს?
- თუ ჩაგიყლაპავთ ოდესმე თუნდაც შემთხვევით ზღვის წყალი?
- როგორი გემო აქვს?
- სასმელად გამოდგება?
- რატომ?
მასწავლებელი დაფაზე აკრავს ა. გურგენიძის ლექსს
,, მაინც დანაშაულია,,
შემდეგ კი მიმართავს ბავშვებს:
1. რატომ იყო დანაშაული ლიას და რეზოს საქციელი?
2. შენ როგორ მოიქცეოდი?
3. რა მოხდება რომ იდინოს წყალმა?
|
თვალსაჩინო, კინესთეტიკური მეთოდი.
|
საერთო საკლასო
|
1.ფორმატზე გამზადებული ლექსი.
2.გლობუსი
|
12 წ
|
5
|
აქტივობა 5.
გაკვეთილის შეჯამება / შეფასება
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეთა სააზროვნო პროცესების შეფასება, სამ გაკვეთილში დაგროვილი ცოდნის ერთად თავმოყრა
აღწერა: ფორმატზე გამზადებულია სამკუთხედი. მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს დაასახელონ ის სამი ძირითადი , რაც წყალზე ვისწავლეთ
(უწყლოდ სიცოცხლე შეუძლებელია, წყალს გაფრთხილება უნდა, დავზოგოთ და გავუფრთხილდეთ სასმელ წყალს)
|
დემონსტრირების მეთოდი
შეჯამების
სამკუთხედი
|
საერთო საკლასო
|
რესურსი: ფორმატზე
დახაზული
სამკუთხედი
|
5წ
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები :
ბუნ.II.1.
მოსწავლემ უნდა
შეძლოს პრაქტიკულ
აქტივობებში მონაწილეობა
და ელემენტარული
კვლევითი უნარ-ჩვევების დემონსტრირება.
შედეგი თვალსაჩინოა,
თუ მოსწავლე:
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე :
·
სვამს
მარტივ
კითხვებს
შესასწავლი
სხეულის/მოვლენის
შესახებ;
· ამოიცნობს, აღწერს
და
ახარისხებს
სხეულებს
ან/და მოვლენებს
ილუსტრაციაზე
ან
რეალობაში;
· ეფუძნება
პირად
მოსაზრებებს
ან/და დაკვირვების
შედეგებს
დასმულ
კითხვაზე
პასუხის
გასაცემად;
· იყენებს კომუნიკაციის
სხვადასხვა
ფორმას
(მაგ.
ნახატი,
ზეპირმეტყველება,
ისტ)
საკუთარი
მოსაზრებების
ან/და კვლევის
შედეგების
წარდგენისას.
ბუნ.II.7.
მოსწავლემ უნდა
შეძლოს ყოველდღიურ
ცხოვრებაში გამოყენებული
ბუნებრივი რესურსების
დასახელება და
მათ მნიშვნელობაზე
მსჯელობა. შედეგი
თვალსაჩინოა, თუ
მოსწავლე:
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე :
·
ჩამოთვლის
ბუნებრივ
რესურსებს,
რომლებსაც
იყენებს
ყოველდღიურ
ცხოვრებაში
(მაგ.,
წყალი,
შეშა,
ბუნებრივი
აირი)
და
ლაპარაკობს
მათ
მნიშვნელობაზე;
· ვარაუდობს, რა შეიძლება მოხდეს ბუნებრივი რესურსების ამოწურვის შემთხვევაში;
· უზიარებს თანაკლასელებს
საკუთარ
გამოცდილებას,
თუ
როგორ
იცავს
ან/და ზოგავს
ბუნებრივ
რესურსებს;
· მსჯელობს, რა შედეგი
შეიძლება
გამოიწვიოს
მდინარის/ტყის საყოფაცხოვრებო
და
სხვა
ტიპის
ნარჩენებით
დაბინძურებამ
შეფასება : განმავითარებელი შეფასების რუბრიკა:
კრიტერიუმები
|
ყოველთვის
|
ხშირად
|
იშვიათად
|
მოსწავლე მონაწილეობს , ჩართულია საკლასო აქტივობებში
|
|||
ახდენს პრობლემის იდენტიფიცირებას.
|
|||
მსჯელობს, ასაბუთებს, გამოაქვს დასკვნები.
|
დანართი: კორნელის გრაფა
პირველადი კომენტარი
(ფაქტობრივი)
|
მეორეული კომენტარი
(ემოციური და კრიტიკული)
|
წარმატებები ელენე მასწავლებელო...
ОтветитьУдалитьაქტუალური თემაა.
ОтветитьУдалитьელენე, ძალიან ბევრი გიშრომია, მადლობა რომ ასე ორგანიზებულად მუშაობ და გვიზიარებ <3
ОтветитьУдалитьწარმატებები ელენე
ОтветитьУдалитьსაინტერესო და აქტუალური თემაა განხილული,მადლობა პრაქტიკის გაზიარებისათვის..წარმატებები!!!!!!!!
ОтветитьУдалитьარაჩვეულებრივი გაკვეთილი და რესურსი ელენე, ყოცაღ და ჩვენც ძალიან გვეხმაააააარება შენი ბლოგი!
ОтветитьУдалитьწარმატებები ელენე
ОтветитьУдалить